Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Odżywiczanie roztworem mydła

Drewno iglaste, takie jak sosnowe lub limba zawiera dużą ilość żywicy. Daje to miły zapach, ale przy obrabianiu powierzchni powoduje …

Drewno iglaste, takie jak sosnowe lub limba, zawiera dużą ilość żywicy. Daje to miły zapach, ale przy obrabianiu powierzchni powoduje problemy: plamy przy bejcowaniu, wydłuża schnięcie i zaburza rozpływność i przyczepność lakieru.

 

By temu zapobiec należy usunąć żywicę, zanim rozpocznie się obróbkę powierzchni. Do tego celu można wykorzystać szereg metod. Proszę się zapoznać z obiema najskuteczniejszymi:

ODŻYWICZANIE ROZTWOREM MYDŁA (PŁATKAMI MYDLANYMI)

Do tej metody potrzeba 20 g zwykłych płatków mydlanych kupionych w drogerii lub sklepie chemicznym. Płatki należy rozpuścić w jednym litrze ciepłej wody i można zaczynać odżywiczanie.

 

<Porada. </b>Dodanie ok. 20% acetonu do ochłodzonego roztworu mydła podwyższa zdolność do rozpuszczania i powoduje, że roztworu mydła będzie można używać dłużej. Roztwór mydła nie zawierający acetonu zestala się po ok. 3 godzinach, ale można go ponownie rozrzedzić dodając nieco gorącej wody.

TAK SIĘ TO ROBI

Drewno starannie przeszlifować w kierunku włókien papierem nr 120 i usunąć pył ze szlifowania.

 

Teraz można nanieść na drewno obficie roztwór mydła. Proszę obrabiać zawsze całą powierzchnię, a nie tylko pojedyncze miejsca! Mokrą powierzchnię należy przeszczotkować do porządnego utworzenia piany.

 

Następnie należy powierzchnię dobrze przemyć ciepłą wodą, ponieważ obecność mydła może wpływać na schnięcie i sieciowanie bejcy. Ponadto resztki roztworu do odżywiczania są przyczyną nierównomiernego wchłaniania bejcy, a przez to i powstawania plam. Całość pozostawić do wyschnięcia przez noc, a na końcu przeszlifować bez naciskania ostrym papierem nr 120 do 150.

PORADY

 • Zapewnić dobrą wentylację pomieszczenia!
 • Po odżywiczeniu ostrożnie szlifować, ponieważ żywicę można usunąć tylko z głębokości do ok. 0,5 mm.
 • W wyniku ogrzania lub wystawienia na działanie promieniowania słonecznego żywica może z powrotem przedyfundować z głębszych warstw na powierzchnię. Dlatego należy polakierować odżywiczoną powierzchnię w ciągu jednego do dwóch dni.
 • Roztwór do odżywiczania należy stosować tylko raz, w przeciwnym przypadku wynik będzie gorszy.
  •  

   PORADY BHP

   • Proszę stosować ubranie robocze przykrywające całe ciało, rękawice ochronne i okulary ochronne z osłonkami bocznymi!
   • Jeśli roztwór do odżywiczania dostanie się do oczu, to należy natychmiast je płukać wodą i zgłosić się do lekarza!
   • Natychmiast zdjąć zabrudzone ubranie, nasiąknięte roztworem. W przypadku kontaktu ze skórą przemyć je dużą ilością wody.

Zum ADLER Online-Shop: