Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Rozwój lakierów 2.0: ADLER idzie pełną parą z nowym zautomatyzowanym laboratorium, chroniąc także środowisko

Tak, jak w przypadku modelu kolei, małe pojazdy jeżdżą z kubkami od stacji do stacji. Wszystko przebiega tak, jakby było sterowane niewidzialną siłą. Niedoświadczony obserwator właśnie w ten sposób ujrzy pracę urządzeń w pełni zautomatyzowanym laboratorium w fabryce lakierów ADLER-Werk. W trakcie rozbudowy tego wspaniałego laboratorium został stworzony robot, który położył kamień węgielny pod całkowicie nowy sposób tworzenia lakierów. Ale jak właściwie działa to urządzenie?


14.02.2013

MNIEJSZE ZUŻYCIE MATERIAŁÓW, MNIEJ ŚMIECI, OGROMNE SZANSE

Istotą zautomatyzowanego laboratorium ADLER jest wyselekcjonowanie barw. Stwarza to ogromne szanse w zakresie reprodukcji i dokumentacji tejże selekcji. Polepszeniu ulega również higiena pracy, ponieważ wszystkie kroki przebiegają w pełni automatycznie. Minimalizuje się kontakt pracowników z chemikaliami. „Bardzo dużą zaletą tej metody jest także przyjazne nastawienie do środowiska. Zużywamy mniej materiału lakierniczego, tzn. powstaje mniejsza ilość śmieci. Dotychczas mieszaliśmy kilogram lakieru do każdego rodzaju barwy. Robot potrzebuje 100 gram – czyli jedną dziesiątą”, wyjaśnia dr Albert Rössler, Kierownik Działu Badań Naukowych i Rozwoju w ADLER-Werk.

 

SENSACYJNA PRĘDKOŚĆ DZIĘKI „MAGNETYCZNEJ KOLEI”

Wszystko przebiega w rekordowej prędkości. To w pełni zautomatyzowane urządzenie jest w stanie wykonać niewiarygodną liczbę 200 barw dziennie. Jest to możliwe dzięki zintegrowanej stacji mieszania kolorów, automatycznym dozownikom kolorowych past i wyposażeniu maszyny w rakle, które nakładają lakier na wzorniki z kartonu. Jednak prawdziwy sekret tkwi w przenośniku taśmowym. Chodzi o zaawansowany sposób połączenia robota z nowatorskim systemem szynowego transportowania do kubków. Te szyny uchodzą za centralny punkt urządzenia; jest to rodzaj kolei magnetycznej, po której porusza się pojedynczy „pojazd”, tzn. kubek, całkowicie niezależnie od innych.

„Dzięki temu urządzeniu możemy zaoferować naszym klientom jeszcze szerszą gamę barw już od wprowadzania produktów. Jest to jak przejście kwantowe dla naszego działu kolorystyki”, cieszy się dr Rössler.

 

KAMIEŃ WĘGIELNY DLA DALSZYCH  INNOWACJI

Wraz z powstaniem nowego zautomatyzowanego laboratorium położono kamień węgielny pod  w pełni  zautomatyzowane opracowywanie nowych formuł dot. lakierów. Wygląd i przystosowanie laboratorium ADLER pozwala na to doskonale. Laboratorium w którym przebiega synteza oraz pomieszczenie, w którym panują idealne warunki do pomiarów są również nowe. W związku z tym, ADLER wykonał ogromny krok naprzód w kierunku dalszego rozwoju lakierów i zainwestował już dziś w lepsze rozwiązania dla jutra.

Kontakt z prasą
Claudia M. Berghofer
Tel.: +43 5242 6922-231
Napisz e-mail
mgr Stefanie Tobon Nova
Tel.: +43 5242 6922-232
Napisz e-mail

Zum ADLER Online-Shop: