Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Świeże powietrze także przy zamkniętych oknach – z okiennymi powłokami lakierniczymi ADLER

Nowoczesny człowiek spędza 90% swojego życia w pomieszczeniach; byłoby fatalnie, gdyby mógł tylko będąc na zewnątrz pooddychać świeżym powietrzem. To, czy powietrze którym oddychamy w środku jest zdrowe i niezanieczyszczone zależy także od mebli, drewnianych elementów i okien, które są wolne od emisji i zawierają niską zawartości substancji szkodliwych.


13.01.2014

Zarówno stolarze, jak i klienci mogą odetchnąć z ulgą nakładając na drewniane okna lakiery marki ADLER: fabryka lakierów ADLER-Werk bierze udział w obszernym badaniu emisji substancji szkodliwych z polakierowanych okien  drewnianych, które przeprowadzane jest przez Instytut Fraunhofer Wilhelm-Klauditz w Braunschweig wspólnie z renomowaną placówką badawczą ift Rosenheim i wieloma partnerami z branży przemysłowej. Ostateczne wyniki zostaną opublikowane w styczniu, jednak już w cząstkowych sprawozdaniach podkreśla się że: nowo – wbudowane, polakierowane lakierem marki ADLER okna drewniane wypadają w tych testach bardzo dobrze.

NISKA EMISJA JUŻ PO 28 DNIACH

W obu instytutach podczas badań wykonywanych różnymi metodami mierzona jest ilość lotnych związków organicznych w zależności od czasu schnięcia. Emisja z okna drewnianego pochodzi od samego gatunku drewna, użytej powłoki lakierniczej oraz sposobu mocowania szyby (uszczelniacze). Wyniki zinterpretowane zostały zgodnie ze schematem AgBB (wykonanym przez Komisję ds. oceny materiałów budowlanych pod kątem ich nieszkodliwości). W badaniu chodzi o to, czy element budowlany po upływie 28 dni spełnia bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące niskiej emisji.

 

Fabryka lakierów ADLER-Werk na długo przed wejściem w życie rygorystycznego ustawodawstwa dotyczącego lotnych związków organicznych zmierzyła się z tym tematem i już wcześniej wynalazła i opracowała lakier, który spełniał nowe kryteria dot. emisji. Było to możliwe do osiągnięcia dzięki posiadanej w fabryce najnowocześniejszej i najdokładniejszej aparaturze pomiarowej, którą dysponuje Dział Badań i Innowacji ADLER. Tak zwane FLEC (laboratoryjne urządzenie mierzące emisję) bada np. emisję lakieru w stosunku do upływu czasu (28 dni). Podczas badania czyste powietrze (z dokładnie określoną temperaturą, wilgotnością i prędkością przepływu) ulatnia się do komory, którą tworzy urządzenie pomiarowe  FLEC z polakierowaną próbką i następnie przechodzi przez rurkę z aktywnym węglem. Do tego sproszkowanego węgla doczepiają się, wydobywające się z lakieru lub innych materiałów nośnych (w naszym przypadku drewna) substancje, które mogą zostać poddane w nowej, wzbogaconej formie dalszej analizie. Obok typowych lotnych związków organicznych takich jak rozpuszczalniki, sprawdza się wszystkie związki występujące w powietrzu znajdującym się w pomieszczeniach. Jest to z reguły około 50 substancji. Granice wykrywalności tj. 0,1 mikrogram na metr sześcienny (µg/m³) są teraz standardem. Chodzi więc o tak niską koncentrację, by była prawie niemożliwa do stwierdzenia. Trzeba sobie wyobrazić, że 1 µg/m³ odpowiada wykazaniu istnienia 1 cząsteczki na miliard. Albo mówiąc inaczej: jest to poszukiwanie 7 osób spośród wszystkich ludzi na Ziemi (populacja na świecie wynosi około 7 miliardów osób). Nie jest już więc potrzebne zobrazowanie ile w tej skali wynosi 0,1 µg/m³ .

 

Dlatego też producenci okien i ich klienci mogą być spokojni. Zapewnienie w pomieszczeniach dobrej jakości powietrza nie jest zawsze takie proste, ale dzięki produktom marki ADLER staje się jednak łatwiejsze.  

 

Do katalogu produktów: ADLER Fensterbeschichtungen 

Zum ADLER Online-Shop: