Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Ruchomy dom

Niebieskie cudo, dużo miejsca na małej przestrzeni

Ruchomy dom

Patrzeć tak jak czarująca Jeannie na luksusowe plaże czy wysokie szczyty gór lub dotrzeć do każdego miejsca na świecie jak kapitan Kirk w swoim teleportującym pojeździe – prastare marzenie ludzi. I prawdopodobnie także w skrytości ducha marzenie dwóch młodych architektów z Grazu, którzy w bardzo oryginalny sposób je urzeczywistnili. Christian Reschreiter i Matthias Gumhalter wyczarowują po prostu pokój hotelowy tam, gdzie przedtem żadnego nie było – nieważne czy nad brzegiem Dunaju czy na szczycie wzgórza. Ich motto brzmi: „Uzyskać maksimum dobrego samopoczucia za minimum środków”. Nazwa tego futurystycznego projektu, to Miminal Housing w Hypercubusie-hiperkostce.

MINIMALIZM

Oferuje on wszystko, czego potrzebuje podróżujący do zamieszkania: łóżko, łazienkę z WC, kuchnię, salonik i kąt na graty. Tak czy owak, nic nadzwyczajnego. Jednak Christian Reschreiter i Matthias Gumhalter z Biura Architektury i Designu WG3 stworzyli to wszystko na nie więcej niż siedmiu metrach kwadratowych podstawowej powierzchni. Jak gdyby Jeannie użyła swoich sił magicznych, rozrosły się one do prawie 19 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Z zewnątrz wygląda to cudo jak niebiesko świecący wielokąt, wewnątrz to hipernowoczesna przestrzeń mieszkalna i prawdziwy cud kosmiczny. Żadna ściana nie pozostaje niewykorzystana, nie daruje się żadnemu milimetrowi. Umożliwiają to trzy płaszczyzny, które w sposób podobny do piętrowego łóżeczka dla dzieci przekształcają wysokość na powierzchnię.

Na płaszczyźnie 1 mieszkańcy maja łazienkę i toaletę. Także i przejście do płaszczyzny 2 jest naturalnie wykorzystane i kryje w sobie małą kuchnię. Dwa stopnie dalej, na płaszczyźnie 2, otwiera się zadziwiająco wspaniała przestrzeń mieszkalna, którą można dowolnie kształtować i wykorzystać. Stamtąd romantyczna drabina prowadzi do poziomu sypialnego z łóżkiem francuskim. Komórka na bagaż i miejsce na urządzenia elektryczne znajdują się pod poziomem 2.

 

Przy całym swoim minimalizmie wyposażenie jest najwyższej jakości. Świadczy o tym też powłoka lakierowa z firmy ADLER. Architekci Gumhalter i Reschreiter to wykwalifikowani stolarze. Ten wymarzony jeszcze z czasów przedszkolnych zawód przyczynia się do tego, że mają oni szczególne upodobanie do powierzchni wysokiej jakości. Dlatego też drewniane powierzchnie wewnątrz chroni i zdobi lakier Lignovit Interior UV 100 w eleganckim białym odcieniu Mont Blanc 18. Za stylową fioletową aranżację „kuchni” i przejście do płaszczyzny 2 odpowiada silny duet lakierów poliuretanowych firmy ADLER Pigmopur i Legnopur.

MOBILNOŚĆ

Ale nie tylko wnętrze jest genialne. Hypercubus – hiperkostka to nie tylko cud kosmiczny, to także „cud miejsca”. Jest on takim nowoczesnym namiotem koczowników, stawia się go tam, gdzie jest potrzebny. „Zaletą Hypercubusa jest to, że można go zastosować tam, gdzie nie można by postawić żadnego zwyczajnego hotelu” mówi Matthias Gumhalter. Potrzebna do tego jest odpowiednia infrastruktura, woda, kanalizacja i elektryczność. W wyjątkowych przypadkach Hypercubus może być nawet samowystarczalny, wykorzystując zbiornik na wodę i energię słoneczną. Jeden i ten sam pokój hotelowy, tj. Hypercubus, można postawić w ciągu roku w różnych miejscach, w zależności od pory roku i potrzeby. Nic dziwnego, że już wiele instytucji turystycznych wyraziło duże zainteresowanie. Od operatorów ścieżek rowerowych i kolejek górskich do wiedeńskich właścicieli hoteli. Zespół WG3 rozpocznie zatem produkcję seryjną Hypercubusów. „Prototyp zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy w ciągu 2,5 miesiąca. Jasne, że tu i tam wykonało się poprawki. Ale gdy ruszy produkcja seryjna, to nasz Hypercubus będzie już bez zarzutu” obiecują dumnie twórcy Reschreiter i Gumhalter.

Fakty o projekcie
Obiekt
Hypercubus - hiperkostka
Inwestor budowlany
Christian Reschreiter Matthias Gumhalter
Zastosowane produkty
Projektant
Christian Reschreiter Matthias Gumhalter
Firmy wykonawcze
Architektur- und Design-Büro WG3

Zum ADLER Online-Shop: