Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Unoszący Państwo - jeden stół, jeden naród

Unoszący Państwo - jeden stół, jeden naród

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to państwo  o wręcz olbrzymiej wielkości. Obejmuje 50 stanów, w których zamieszkuje około 310 milionów ludzi. Całe Stany Zjednoczone na jednym stole, jak to możliwe? Dokonała tego Stolarnia Trommer - czysto symbolicznie, naturalnie, w Ambasadzie Amerykańskiej w Berlinie.

MAJESTATYCZNA ATMOSFERA

Okrągły pokój ponad dachami Berlina, widok na majestatyczną kopułę Reichstagu i Bramę Brandenburską, to były warunki ramowe dla zlecenia dla Stolarni Trommer z bawarskiego Ostermünchen, a mianowicie zaprojektowanie stołu do posiedzeń dla Ambasady, odpowiadającego tej atmosferze. Ponadto powinien on nadawać się do rozmów poufnych, lecz także do większych konferencji. W grę wchodziły naturalnie tylko najlepsze z najlepszych – w projektów jak i materiałów.

NIEOCZEKIWANY OBRAZ ZA FLAGĄ

Thomas Trommer sięgnął dlatego do drewna makassar, orzecha satynowego i palisandra i wykonał z nich okrągły stół z wymyślną wyciąganą konstrukcją i płytą stołową, którą zdobi najlepsza intarsja, oczywiście w stylu amerykańskim. Ukazuje ona powiewającą amerykańską flagę, za którą widać coś nieoczekiwanego. Pojawia się zespół figur, które z Ameryką nie mają właściwie nic wspólnego. Ale przecież jesteśmy w Ambasadzie Amerykańskiej w Berlinie i po chwili dla obserwatora jest wszystko jasne. Chodzi o kwadrygę, grupę figur królującą na Bramie Brandenburskiej, ale obróconą, tak jakby się odbijała w stole. Od bogini pokoju w wozie zaprzężonym w cztery konie nazwano też pokój, który zdobi stół: Quadriga-Room

50 PIECZOŁOWICIE ZROBIONYCH GWIAZD

Stół może być w razie potrzeby powiększony i służy do tego osiem wysuwanych elementów stalowych. W zależności od życzenia można zwiększyć średnicę stołu o jeden lub dwa metry. Zamiast, jak poprzednio osiem, wokół może się pomieścić 16 lub 20 osób – oznacza to, że do Ambasady może przyjść Królowa ze swoją całą świtą. Mała płyta jak i elementy dodatkowe płyty imponują jakością drewna Santos Palisander. Rysunek słojów przechodzi płynnie jeden w drugi, tak że nie można w ogóle zauważyć, że stół został rozłożony. Krawędzie z gwiazdami ozdabiające okrągłe płyty wykonano z drewna makassar, pieczołowicie wypracowane gwiazdy natomiast z drewna orzechowego. Gwiazd jest razem 50, odpowiadających jak na fladze amerykańskiej, Stars and Stripes, 50 stanom w USA. Osiemnaście gwiazd na kręgu wewnętrznym przedstawia stany założycielskie  USA.

Dwóch stolarzy stworzyło razem to dzieło sztuki w 50 etapach pracy. Do transportu samochód wyłożono specjalnie filcem, by jak najlepiej chronić szlachetne płyty. Teraz zaś, gdy w budynku Ambasady codziennie powierzchnia stołu jest konfrontowana z piórami Mont Blanc i złotymi spinkami do mankietów, jej ochrona zależy już tylko od jakości pokrycia firmy ADLER. Thomas Trommer sięgnął po podkład ADLER PUR-Primer, a jako lakier nawierzchniowy zastosował ADLER Aqua-Soft w stopniu połysku G30 dokonując trafnego wyboru dla tego rzeczywiście podpierającego państwo stołu.

 

Fakty o projekcie
Obiekt
Stół do posiedzeń
Inwestor budowlany
Ambasada Stanów Zjednoczonych AP, Berlin
Zastosowane produkty
Projektant
Stolarnia Trommer, Ostermünchen
Firmy wykonawcze
Stolarnia Trommer, Ostermünchen

Zum ADLER Online-Shop: