Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Fabryka myśli z wizją przyszłości

Miejsce do myślenia i dyskusji

Fabryka myśli z wizją przyszłości

Pitagoras i liczba pi, niewiele więcej przychodzi nam zwykłym śmiertelnikom do głowy, gdy chodzi o czystą matematykę. To jednak nie znaczy, że wśród nas nie ma ludzi, którzy rozumieją wzory i potrafią policzyć rzeczy, wydające się pozaziemskimi. Tacy kryją się, na przykład, wcale nie w kosmosie, ale w środku Schwarzwaldu, w Instytucie Badawczym Matematyki w Oberwolfach. Znany jest on z najwyższego międzynarodowego poziomu zarówno w dziedzinie matematyki, jak i architektury. 

 IMPONUJĄCA JASNOŚĆ

Stromo opadające zbocze, las i łąka okalają znany na świecie instytut badawczy, idyllicznie położony chowający się w krajobrazie. Dyskretnie , a mimo to wywierając wrażenie, spaja się z otoczeniem. Gościom rzuca się w oczy przede wszystkim biblioteka. I nie tylko ze względu na to, że odwiedzający, z reguły koryfeusz matematyki, już wie, że wewnątrz oczekuje go jeden z najlepszych zbiorów literatury matematycznej. Przede wszystkim ze względu na wygląd. Biały beton licowy i wielka szklana fasada z drewna modrzewiowego powodują, że budynek olśniewa imponującą jasnością. 

 

”Miejsce do myślenia i dyskusji, odprężające i skupiające zarazem”  Architekci Harter + Kanzler 

DOMINUJĄCA SZKLANA FASADA 

„Naszym oczywistym zadaniem było zintegrowanie ostrożnego obchodzenia się z istniejącym budynkiem objętym ochroną zabytków z rozszerzeniem biblioteki w sposób minimalizujący zmiany” mówi twórca projektu, architekt Bruno Harter z Biura Architektonicznego Harter + Kanzler. „Prawie spartańskie wyposażenie, redukcja do niezbędnego minimum i spokój, który winien wyrosnąć z inspiracji i kreatywności”, stały się celem architektów 

Redukcja dotyczyła też wyboru materiałów. Biały beton licowy, szyby zespolone i drewno modrzewiowe odgrywają główną rolę. Rodzimy modrzew zastosowano na fasadzie południowej oraz na wielkiej, dominującej nad wszystkim, fasadzie szklanej. Długości ma 30 metrów, a wysokości 3,5 metra, niemałe wyzwanie dla producenta okien, firmy Schillinger, również z siedzibą w Oberwolfach. 

SPRAWDZONA POWŁOKA LAKIEROWA

„Konstrukcja okien powinna być możliwie płaska, bez przeszkadzających złączeń elementów. Filigranowa konstrukcja nośna z betonu licowego powinna być też widoczna z zewnątrz przez okna” wyjaśnia wymagania wykonawca okien Wilhelm Schillinger. Drewniane klapy wentylacyjne wprowadzają świeże powietrze do czytelni, gdy z głów zaczyna za bardzo dymić. Otwiera się je także na zewnątrz, ponieważ wewnątrz górna płyta betonowa dochodzi bezpośrednio do konstrukcji okna. Także i te elementy były wykonane specjalnie z dużym nakładem pracy. Wyglądają, jak gdyby były umocowane w szybach za pomocą pewnej, niewidocznej ramy.  

 

Te spektakularne okna modrzewiowe wymagają, oczywiście, także spektakularnej powłoki lakierowej. Wilhelm Schillinger zdecydował się w tym przypadku na pokrycie specjalne. Ponieważ wystająca nad oknami konstrukcja betonowa stanowi idealną ochronę konstrukcyjną dla drewna, to zastosował lazurę cienkowarstwową. Oprócz koniecznego impregnatu głęboko penetrującego, są to dwie warstwy lazury Lignovit w kolorze modrzewiowym, produktu, który poza tym zastosowano do drewnianych fasad, warstwy, które chronią i zdobią okna od zewnątrz. Od wewnątrz, olej na bazie wody, ADLER Aquawood Lärchenöl, zapewnia jedwabisty połysk, naturalne wzmocnienie koloru drewna i szczególnie przyjemne wrażenie w dotyku, pozwalające poczuć drewno, w pełni zgodnie z zasadą redukcji do najważniejszego minimum. Dzięki tej szklanej fasadzie od perspektywy i widoku nie będzie zależało, czy w Instytucie Badawczym w Oberwolfach nie wyjdzie jakieś obliczenie. 

Fakty o projekcie
Obiekt
Instytut Badawczy Matematyki w Oberwolfach
Zastosowane produkty
Projektant
Architekci Harter + Kanzler
Firmy wykonawcze
Zakład Budowy Okien Erich Schillinger GmbH

Zum ADLER Online-Shop: