Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Budynek portowy w Bregencji

Dobre pomysły zdobywają uznanie

Budynek portowy w Bregencji

NOWY IMPULS W DZIELNICY PORTOWEJ

Idea, jeśli jest dobra, może być jak fala, której nie można zatrzymać. Tak było też i z nowym budynkiem portowym w Bregencji. Wyjątkowy budynek w kształcie łuku, którego prawie nie można było zrealizować. Dopiero referendum przyniosło rozstrzygnięcie – teraz nowy budynek portowy stoi i mieszkańcy Bregencji zachwycają się swoją „Falą bregencką”.

SYMFONIA Z BETONU, SZKŁA I DREWNA

Nic dziwnego, że ludziom się podoba nowy port. Nie powinien on być tylko czystym placem przeładunkowym, lecz zapraszać do zatrzymania się. Ukształtowana przez architektów Nägelego, Waibla, Spagollę, Ritscha i Steinmanna „Fala” stanowi jego serce. Miękka sylwetka budynku portowego nadaje mu wygląd lekkiego i otwartego. Zakrzywiona betonowa łupina o długości 60 m w kształcie liścia unosi się na betonowych podporach. Budynek jest otoczony 80 skrzydłami szklanymi, które są otwarte w ciągu dnia. Wnętrze zrobione z drewna i łupina budowli przenikają się nawzajem we wszystkich częściach tej organicznej budowli. „Najważniejszym pomysłem było nie zabudowywanie powierzchni między miastem a jeziorem, lecz ustawienie budynku portowego równolegle do wielkich statków” mówi architekt Elmar Nägele o swojej twórczej wizji.

ZE WSZYSTKICH STRON EKOLOGICZNIE

Przy realizacji projektu architektom bardzo zależało na zatroszczeniu się o naturę. Dlatego wybrali surowce budowlane na budynek portowy zgodnie z kryteriami obciążania środowiska przy ich produkcji. Także system ogrzewania i chłodzenia jest energooszczędny dzięki absorberom ziemnym w palach fundamentowych. Do koncepcji ekologicznej pasuje użycie do lakierowania elementów drewnianych produktówi firmy ADLER. Okładziny drewniane ścian i sufitów oraz bar są wykonane w pełni z dębu. Olej ADLER Legno-Öl i lazura Pullex Plus-Lasur pokrywają obiekty wykonane przez Zakład Stolarski Tischlerei Frick/Burtscher, doskonale dopasowane do scenerii i chroniące je przed słońcem, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi. „Od 20, 30 lat należymy do klubu fanów firmy ADLER i wiemy, że szczególnie w tak wielostronnym projekcie możemy polegać na tych produktach” mówi wykonawca, stolarz Christof Frick.

Fakty o projekcie
Obiekt
Budynek portowy w Bregencji
Zastosowane produkty
Projektant
Nägele, Waibel, Spagolla, Ritsch i Steinmann
Ukończenie prac
2010
Firmy wykonawcze
Zakład Stolarski Frick / Burtscher Holz mit Technik GmbH

Zum ADLER Online-Shop: