Pliki cookie pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. Więcej informacji
OK

Niebiańskie miejsce

W Czechach, tak blisko do Pana Boga

Niebiańskie miejsce

Zalana światłem przestrzeń, prostota, rozległość i skromność – tak można by sobie przedstawić miejsce, w którym powierza się opiece Bożej ukochanego człowieka. W czasie pogrzebu następuje pożegnanie, ale też przychodzą na myśl szczęśliwe wspomnienia. I takim miejscem jest nowo wybudowany dom pogrzebowy gminy Červená Voda w północnowschodnich Czechach, blisko polskiej granicy. 

HARMONIA Z DREWNA

„Na wiosnę dostaliśmy zlecenie wyposażenia nowo wybudowanego domu pogrzebowego w gminie Červená Voda” opowiada Jiří Kyral, wraz ze swoją Stolarnią Prointerier  odpowiedzialny za wyposażenie wnętrza. Gmina chciała stworzyć w domu pogrzebowym punkt spotkania ludzi, przestrzeń umożliwiającą godne pożegnanie najbliższych. Szybko okazało się, że do tego najlepsze byłyby materiały naturalne, typowe dla czeskiego pogórza, w którym znajduje się Červená Voda; drewno, kamień i szkło dominują zatem w aranżacji. Szkło stanowi reminiscencję szklarskiej tradycji; w przeszłości w okolicy działała huta szkła. Dzięki temu budynek z przodu jest prawie w pełni otwarty, wpuszcza dużo światła słonecznego i pozwala spojrzeć na artystycznie ukształtowany park, w który się ta budowla wkomponowuje. 

 

„Najważniejszym wymaganiem było połączenie nowoczesnych elementów budowy z naturalnymi elementami drewnianymi i uzyskanie całościowej harmonii” mówi Jiří Kyral. Razem z architektem zdecydował się na użycie litego drewna dębowego jako głównego materiału. Ze względu na to, że pochodzi on z pobliskich lasów, otaczających Červeną Vodę i nadaje budowli miłą autentyczność. Nad wszystkim unoszą się kuliste lampy, emitujące ciepłe światło, jak dające pociechę gwiazdy. Lekko wygięty sufit drewniany uwypukla się nad małą salą jak sklepienie niebieskie. 

JAK NA ŁONIE ABRAHAMA

Ławki kościółka zostały zainspirowane masywnymi ławami w starych kościołach, w których człowiek czuje się tak bezpiecznie. W celu uzyskania tego efektu, stolarz zastosował nietypową metodę. Poskładał systematycznie pojedyncze dębowe deseczki stwarzając charakterystyczną konstrukcję. Ten sam pomysł zastosował jeszcze do wykonania drzwi wejściowych. 

„By zachować czysty, naturalny wygląd drewna, nie stosowaliśmy bejcy” mówi Jiří Kyral. Zamiast tego zdecydowaliśmy się na dwie warstwy lakieru ADLER PUR-Antiscratch. Jest on nie tylko nadzwyczaj wytrzymały, lecz także wygodny w przerabianiu. Pierwsza warstwa, nierozcieńczonego lakieru, zapobiega podnoszeniu się włókien drewna, a przez to ułatwia szlifowanie międzyoperacyjne. Na warstwę nawierzchniową użyto lakieru PUR Antiscratch rozcieńczonego w stosunku 1:5, co podkreśliło piękno i rysunek słojów drewna. „W ten sposób ławy są najlepiej ochronione przed ścieraniem zachowując swój naturalny charakter. I dzięki zaokrąglonym przez frezowanie miejscom do siedzenia, ludzie przebywający w czeskim kościółku czują się jak na łonie Abrahama.

Fakty o projekcie
Obiekt
Kościół w Červenej Vodzie
Inwestor budowlany
Gmina Červená Voda
Zastosowane produkty
Projektant
Stolarstwo Prointerier
Firmy wykonawcze
Stolarstwo Prointerier

Zum ADLER Online-Shop: