© Helmut Pierer
Konstrukcje drewniane & fasady

Budownictwo z myślą o przyszłości

Miasto przyszłości jest ekologiczne i społeczne, różnorodne i tętniące życiem. Na obszarze Reininghausgründe w Grazu (A) można obserwować rozwój miasta przyszłości: Na powierzchni wielkości 73 boisk piłkarskich powstają osiedla dla 10 000 osób, do tego nowoczesne obiekty biurowe, edukacyjne, rekreacyjne i socjalne. W samym środku: dzielnica 7 - modelowy projekt ekologiczny i jednocześnie kamień milowy nowoczesnego budownictwa drewnianego.

© Helmut Pierer
© Helmut Pierer
© Helmut Pierer
© Helmut Pierer
© Helmut Pierer

Na Reininghausgründe, terenach historycznego browaru w Grazu, powstaje obecnie nowa dzielnica - albo raczej miasteczko w mieście: 5 000 mieszkań, kampus szkolny, biura, różnorodna infrastruktura społeczna, duże powierzchnie zielone. Każda z 18 dzielnic realizowana jest przez różnych wykonawców, którzy połączyli się, tworząc radę właścicieli, aby nadać różnorodnym indywidualnym projektom wspólne ramy. W przypadku dzielnicy 7, ekologicznego projektu pokazowego na Reininghausgründe, są to Gemeinnützige Wohnungsgesellschaft ENW oraz Gemeinnützige Wohn- und Siedlungsgenossenschaft Ennstal. Rozpisały one konkurs architektoniczny, którego zwycięzcą zostało biuro architektoniczne balloon architekten z Grazu. Przekonać zdołał także pomysł biura Hohensinn Architektur z siedzibą również w Grazu, który znalazł się na drugim miejscu. W związku z tym wykonawcy zaangażowali oba zespoły i zlecili firmie balloon zaplanowanie trzech dzielnic, a Hohensinnowi - czwartej, w oparciu o koncepcję urbanistyczną opracowaną przez balloon. W ścisłym porozumieniu obu biur architektonicznych powstał zespół budynków, które w pełni wykorzystuje możliwości nowoczesnego budownictwa drewnianego i tworzy harmonijną przestrzeń mieszkalną - w środku miasta, a jednak wśród zieleni.

Miasto i natura

Na południowym skraju obszaru Reininghausgründe dzielnica tworzy naturalną oazę spokoju, osadzoną w krajobrazie parkowym, który na zachodzie tworzy mały lasek miejski. Budynki mieszkalne w kształcie litery L okalają cztery dziedzińce tworzące przestrzeń do wypoczynku i spotkań dla mieszkańców. Przystanek tramwajowy z północnej strony oraz wjazd na parking podziemny z południowej strony tworzą połączenie komunikacyjne. Sama dzielnica jest wolna od samochodów - na ścieżkach pomiędzy budynkami mieszkalnymi poruszają się wyłącznie piesi, biegacze i rowerzyści. Kompleks mieszkaniowy podzielony jest na wyraźnie wydzielone przestrzenie publiczne, półpubliczne i prywatne, umożliwiające spotkania i nawiązywanie kontaktów towarzyskich, a także wycofanie się do strefy prywatnej.

Taki sam a jednak inny

W celu realizacji czterech podwórzy biuro balloon architekten opracowało spójną koncepcję projektu i materiału, w centrum którego znajduje się odnawialny surowiec, jakim jest drewno. Trzy podwórza zaplanowane przez balloon architekten zostały zrealizowane jako hybrydowe budynki drewniane, a północno-zachodnie, zaprojektowane przez Hohensinn, wykonane jest w pełni z drewna: „Wykonaliśmy również pełne uzbrojenie z litego drewna - sześciopiętrowy kompleks mieszkalny jest pierwszym budynkiem klasy 5 (GK5) w Austrii, który został w całości wykonany z drewna”, mówi architekt Branko Savatović z Hohensinn Architektur. Elewacje zostały pokryte przez firmę Strobl zajmującą się budownictwem drewnianym wodną lazurą wstępnie szarzejącą Lignovit Platin firmy ADLER, która uprzedza naturalne szarzenie drewna, od początku zapewnia równomierną patynę i sprawia, że pracochłonne ponowne lakierowanie wielopiętrowych budynków staje się zbędne. W realizacji biura architektoniczne stosują jednak różne niuanse. Balloon architekten zdecydowało się na elewację ze świerka surowego po cięciu piłą, który najpierw został zagruntowany produktem Lignovit Lasur w kolorze Naturgrau, a następnie przykryty Lignovit Platin w kolorach Pyritgrau, Quarzgrau i Achatgrau odpowiednio dla trzech dziedzińców. Tak powstało harmonijne stopniowanie różnych odcieni szarości, do których dołącza wykonany przez Hohensinn Architekten północno-zachodni dziedziniec w wyjątkowo jasnym odcieniu szarości. „Poprzez możliwie jasny odcień chcieliśmy uzyskać więcej lekkości i ostrości bez zakłócania ogólnego wrażenia”, opowiada architekt Branko Savatović. Po kompleksowym doradztwie konsultanta architektonicznego z firmy ALDER Manfreda Höfurthnera, laboratorium ADLER opracowało specjalny odcień, w którym ADLER Lignovit Platin w kolorze Quarzgrau został rozjaśniony dzięki dodatkowi bieli. W ten sposób cztery dziedzińce dzielnicy Quartier 7 łączą się w harmonijny i zamknięty kompleks, w którym po dokładniejszym przyjrzeniu się widać wiele subtelnych różnic - tak indywidualnych, jak ludzie, którzy w tym ekologicznym projekcie pokazowym znajdują nowe przestrzenie mieszkalne i życiowe.

© by adler-lacke.com