Ciemne odcienie, jasna radość - dzięki firmie ADLER: Czarne fasady drewniane wywołują zachwyt

Zupełnie niepozornie: ciemne odcienie kolorów coraz częściej wtapiają się w krajobraz budownictwa drewnianego. Architekci, projektanci i właściciele korzystają z możliwości, jakie daje nowoczesne wzornictwo elewacji w eleganckich czarnych odcieniach.
20 sty 2023

Onyksowa czerń? Puma? Czerń turmalinu? Wenge? Czerń hematytu? "Czy macie odcienie...", zdziwił się niejeden architekt, gdy wyraził chęć uzyskania ciemnego koloru powierzchni, a doradcy architektoniczni firmy ADLER natychmiast zaproponowali mu najróżniejsze warianty czerni. W końcu projektanci wiodącego austriackiego eksperta w dziedzinie powłok do drewna już dawno zauważyli, że oprócz popularnych odcieni szarości w projektowaniu elewacji drewnianych coraz częściej stosuje się ciemniejsze kolory. „Black is beautiful” jest dostrzegane w całym kraju. I po raz kolejny okazuje się, że "mała czarna" naprawdę pasuje do każdego, na każdą okazję - i może być równie elegancka lub ekstrawagancka, powściągliwa lub wyrazista, prosta lub dramatyczna.

Węgiel i żar

Wykończenie ADLER Lignovit Platin w kolorze Onyxschwarz sprawia, że Filharmonia Taubera w Weikersheim w Niemczech przyciąga wzrok: "Wieczorem budynek wydaje się niemal świecić od wewnątrz" - dyrektor artystyczny Johannes Mnich zachwyca się imponującą grą świateł i lamelkową fasadą. Projekt z zastosowaniem wodorozcieńczalnej i tym samym przyjaznej dla środowiska metalicznej glazury miał dość pragmatyczne, oczywiste powody. „Nie chcieliśmy, aby drewno nieregularnie zmieniało kolor na szary z powodu działania czynników atmosferycznych. Sala koncertowa nie powinna wyglądać jak stodoła” - wyjaśnia Mnich. W każdym razie rezultat mówi sam za siebie: ten rzeźbiarski budynek autorstwa  HENN Architekten jest dziś, prawie cztery lata po otwarciu, równie piękny jak pierwszego dnia.

Biały i czarny

To również gra kontrastami skusiła Smartvoll Architekten do zastosowania ciemnej powłoki w projekcie „House B” w Klosterneuburg. „W ten sposób drewniane dodatki tworzą doskonały kontrast z jasną bielą starego budynku”, wyjaśnia Christian Kircher. Aby to osiągnąć, projektanci zdecydowali się na podwójną ciemność: przed pokryciem lakierem ADLER Lignovit Platin w kolorze onyksowej czerni listwy modrzewiowe zagruntowano lakierem ADLER Lignovit Lasur w odcieniu Puma. W końcu nie każda czerń jest taka sama. „Stosując różne kombinacje i na różnych gatunkach drewna, możemy uzyskać tutaj szeroką gamę odcieni i efektów”, wyjaśnia nadzorca architektoniczny ADLER Manfred Höfurthner. Trwałość elewacji drewnianej pokrytej ciemną powłoką można z pewnością porównać z trwałością obiektów wstępnie zszarzałych. „Z czasem tworzy się tu również naturalna patyna, a odcień koloru może zmieniać się w niuansach. Ale właśnie dlatego elewacja wydaje się żywsza, bardziej drewniana, bardziej klimatyczna” - mówi, nawiązując do absolutnie pożądanego zjawiska.

Elewacja i okna

Ciemne odcienie wyglądają szczególnie zaskakująco i pięknie w połączeniu z jasnymi powierzchniami drewna, na przykład we wnętrzach, oraz na nieocieplonych podbitkach i wnękach - na przykład w domu St. Peter autorstwa architektów Bogenfeld. Dzięki ADLER Pullex 3in1 w czarno-brązowym odcieniu wenge świerkowa elewacja wygląda "jak błyszcząca skóra konia", natomiast wnęka wejściowa została zaprojektowana z użyciem oleju do drewna Pullex Holzöl w kolorze naturalnego drewna.

Ale także okna sprawdzają się w przypadku niejednorodnych akcentów -jak w projekcie mieszkaniowym „Gartengasse Gmunden” firmy WSO Gemeinnützige Bau- u. WohnungsgesmbH: według planów firmy kb+l architektur powstało tu jedenaście wysokiej jakości apartamentów w wymarzonym miejscu z widokiem na jezioro Traunsee. Elewacja z drewna modrzewiowego w kolorze ADLER Lignovit Platin Turmalinschwarz w ogromnym stopniu przyczynia się do luksusowego wyglądu kompleksu.

Las i woda

Tak więc czerń opanowała zarówno wielkie wejście, jak i skromne podkreślenie: To ostatnie było pożądane w przypadku „Cabanas”, które GCA Wohnen zrealizowało w Kuchelauer Hafen w Wiedniu. „Ważne było dla nas, aby 17 nowoczesnych łaźni jak najdelikatniej wtopiło się w krajobraz” - podkreśla architekt Andrea Probst. Elewacja z paneli świerkowych, wykończona ADLER Lignovit Platin Onyxschwarz, podejmuje motyw ciemnej wody i harmonizuje z zielenią otoczenia. Ten naturalny efekt - jak ciemny pień drzewa w lesie - jest również tym, co sprawia, że czarno-brązowe wykończenia drewna cieszą się szczególnym zainteresowaniem, przekonuje Ulrich Fideler, doradca architektoniczny firmy ADLER w Niemczech: „Trend ten jest z pewnością napędzany przez tradycyjne metody, takie jak japońskie zwęglanie drewna lub obróbka smołą”, mówi. O ile jednak te wyszukane techniki mają wiele wad, o tyle wzornictwo z użyciem powłok ADLER przekonuje trwałością i przyjaznością dla użytkownika.

Prostota i elegancja

Właściciel domu jednorodzinnego w tyrolskiej miejscowości Holzgau, który zaplanowała dla niego siostra Claudia Gast z biura architektonicznego Unisono, mógł się o tym przekonać na własnej skórze: wraz z zaradnymi współpracownikami najpierw pomalował elewację z listew świerkowych farbą Pullex 3in1 w kolorze Puma, a następnie na wierzchu w kolorze Onyxschwarz. Czerń, jako brak światła, „schodzi na dalszy plan, ale fasada polaryzuje - podoba się lub nie”, Gast zna różne reakcje. Budynek, który zaprasza do dyskusji, który nie pozostawia nikogo obojętnym: Ciekawe, czy to dlatego czarny jest ulubionym kolorem architektów? „Być może dlatego, że uosabia prostotę i elegancję” - myśli raczej Gast. Ale niezależnie od efektu: ADLER ma zawsze odpowiedni ciemny odcień dla drewnianych budynków!

ADLER – w naszych żyłach płynie farba

Firma ADLER, zatrudniająca około 720 pracowników, jest czołowym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Firma rodzinna, założona w 1934 r. przez Johanna Berghofera, jest obecnie prowadzona przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Każdego roku 21 000 ton lakieru opuszcza fabrykę w Schwaz i trafia do klientów w ponad 30 krajach na świecie. ADLER posiada oddziały w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jedynym miejscem produkcji jest fabryka lakierów ADLER w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedna z pierwszych firm swojej branży ADLER jest od 2018 r. w 100% neutralny dla klimatu. Dzięki wielu działaniom ADLER zredukował swój ślad ekologiczny do minimum. Firma kompensuje nieuniknione emisje resztkowe uznanymi certyfikatami ochrony klimatu i w ten sposób przyczynia się do finansowania nowych projektów ochrony klimatu.

© by adler-lacke.com