Firma ADLER przedstawia robota do szlifowania dla branży okiennej

W trakcie trwających kilka lat prac rozwojowych wiodący austriacki producent lakierów, firma ADLER, wraz z dwoma partnerami z sektora robotyki, opracowała Abramotion: pierwszy precyzyjny robot szlifujący opracowany specjalnie dla branży okiennej. Abramotion gwarantuje absolutnie równomierne, wolne od wad szlifowanie międzyoperacyjne, a tym samym maksymalną wydajność procesu lakierowania.
14 maj 2021

Perfekcyjne szlifowanie

Polakierowana powierzchnia jest tylko tak dobra jak jej podłoże. Szczególnie szlifowanie podkładu oraz szlifowanie międzyoperacyjne mają decydujące znaczenie dla przyczepności warstwy nawierzchniowej i uzyskania jednorodnej powłoki lakierniczej. Szlifowanie jest jednak nie tylko czynnikiem wpływającym na jakość, ale także na koszty: podczas gdy producenci okien w coraz większym stopniu stawiają na automatyzację procesu lakierowania, szlifowanie nadal w większości przypadków odbywa się ręcznie. Jest to nie tylko czasochłonne i pracochłonne, ale także podatne na błędy, np. gdy powłoka pośrednia zostanie przypadkowo przeszlifowana na krawędziach. Matthias Stötzel również zna te problemy: szef działu techniki okiennej w firmie ADLER spędza dużo czasu w zakładach produkcyjnych klientów i intensywnie analizuje ich procesy pracy. Podczas wizyt u klientów szybko dostrzegł potencjał zoptymalizowanego procesu szlifowania - i wiedział, że dzięki wiedzy firmy ADLER w zakresie powłok oraz know-how partnerów z branży urządzeń, uda się znaleźć innowacyjne rozwiązanie dla tego wyzwania.

Jakość i wydajność

Firma ADLER znalazła odpowiednich partnerów w austriackich firmach z branży robotyki Accell i FerRobotics. Rezultatem kilkuletniego wspólnego procesu rozwoju jest Abramotion, pierwszy precyzyjny robot szlifujący dla branży okiennej. "Naszą pierwotną ideą było: nigdy więcej nie szlifować ręcznie - dzięki Abramotion możemy spełnić tę obietnicę", wyjaśnia Matthias Stötzel. System kamer skanuje powierzchnię okna i oblicza optymalną sekwencję ruchów dla robota szlifującego. Szlifierka mimośrodowa klasy przemysłowej, która może być wyposażona w dwie różne głowice szlifujące, reguluje w czasie rzeczywistym wszystkie parametry, takie jak prędkość obrotowa czy nacisk i wyrównuje duże różnice odległości - "to tak, jakby głowica szlifująca czuła", mówi Ronald Naderer, dyrektor zarządzający FerRobotics. Gwarantuje to stały docisk, elastyczne dopasowanie do powierzchni okna i równomierne szlifowanie. Wysoka prędkość robocza robota szlifującego i automatyczna wymiana materiału ściernego gwarantują maksymalną wydajność, a zintegrowany system odciągowy redukuje zanieczyszczenie pyłem szlifierskim. A co najlepsze: Abramotion można bezproblemowo zintegrować z każdym systemem powlekania, wyjaśnia Sebastian Gottwald, dyrektor techniczny Accell: "W przypadku linii lakierniczej okna zawiesza się na belce poprzecznej, mocuje w miejscu za pomocą zacisku i w ten sposób szlifuje. Tam, gdzie nie jest to możliwe, Abramotion może być również eksploatowany jako urządzenie wolnostojące - tutaj okno jest umieszczone w magazynie buforowym." Niezależnie od tego, który wariant zostanie ostatecznie zastosowany: obsługa jest w każdym przypadku nieskomplikowana i wspierana przez kompleksowy serwis od instalacji po szkolenie i konserwację.

Wyjątkowa innowacja

Przedsmak nowej technologii można było zobaczyć podczas ADLER Fenstertage 2019, gdzie zaprezentowano prototyp Abramotion. Od tego czasu liczni klienci firmy ADLER sygnalizowali już swoje zainteresowanie i skorzystali z możliwości przeprowadzenia prób na testowym urządzeniu Abramotion. "Jestem przekonany, że Abramotion znacznie poprawi i uprości procesy powlekania u naszych klientów", podkreśla Matthias Stötzel. Richard Mölk, kierownik sprzedaży działu okien i budownictwa drewnianego w firmie ADLER, dodaje: "W firmie ADLER nie postrzegamy siebie wyłącznie jako producenta lakierów, ale jako partnera serwisowego dla naszych klientów, zapewniającego im fachowe wsparcie we wszystkich kwestiach związanych z lakierowaniem. Dzięki Abramotion możemy teraz zaoferować naszym klientom nie tylko wysokojakościową budowę powłoki dla każdego obszaru zastosowania, ale także absolutnie wyjątkową innowację w zakresie procesu szlifowania."

ADLER – w naszych żylach płynie farba

Firma ADLER, zatrudniająca 630 pracowników, jest wiodącym austriackim producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna. Założona w 1934 roku przez Johanna Berghofera firma rodzinna prowadzona jest obecnie przez trzecie pokolenie, Andreę Berghofer. Fabrykę w Schwaz opuszcza rocznie 21.000 ton lakierów, które trafiają do klientów w ponad 30 krajach na całym świecie. Firma ADLER posiada spółki handlowe w Niemczech, Włoszech, Polsce, Holandii, Szwajcarii, Czechach i na Słowacji; jej jedynym zakładem produkcyjnym jest fabryka lakierów ADLER-Werk w Schwaz / Tyrol (A). Jako jedna z pierwszych firm w swojej branży, ADLER od 2018 roku jest w 100% neutralny dla klimatu.

© by adler-lacke.com