Olejowanie drewna

Prawidłowe postępowanie ze szmatkami i matami filtracyjnymi nasączonymi olejem

Nasączone olejem szmatki i maty filtracyjne mogą ulegać samozapłonowi. Przestrzegając prostych zasad postępowania można ograniczyć to ryzyko. Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze zasady postępowania.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie szmaty nasączone olejem, a zwłaszcza maty filtracyjne, mogą być podatne na samozapłon i w pewnych warunkach powodować pożary. Ryzyko można zmniejszyć, przestrzegając prostych zasad postępowania. W poniższym artykule wyjaśniono, jak może dojść do samozapłonu i jak można go uniknąć.

Kroki

  1. Jak dochodzi do samozapłonu?

    Tak zwany samozapłon nie następuje nagle, z reguły poprzedza go najpierw widoczne samoogrzewanie. Jeśli w wyniku tych reakcji egzotermicznych wydziela się więcej ciepła niż może być rozproszone przez materiał palny - przykładowo wskutek wymiany ciepła -prowadzi to do wzrostu temperatury w materiale. Gdy w końcu temperatura zapłonu palnego materiału zostanie przekroczona, najpierw zaczyna tlić się ogień, który po dostaniu się na powierzchnię przechodzi w otwarty płomień.

  2. Jak uniknąć samozapłonu?

  3. Opcja 1: Suszenie na świeżym powietrzu

    Codziennie po zakończeniu pracy należy usunąć z obszaru roboczego nasączone ściereczki, pędzle, gąbki i nakładki polerskie, następnie rozłożyć na świeżym powietrzu do wyschnięcia. Po dostatecznym wysuszeniu materiały można zutylizować w otwartych kontenerach na odpady odpowiednio do ustawowych wytycznych.

  4. Opcja 2: Utylizacja w pojemniku metalowym

    Alternatywnie zwilżyć wodą lub przechowywać pod wodą w szczelnie zamkniętych pojemnikach metalowych i zutylizować.

    W przypadku brudnej odzieży roboczej obowiązują te same środki zapobiegawcze, jak w przypadku innych nasączonych materiałów.

  5. Proszę przestrzegać wytycznych w kartach technicznych danego produktu serii Legno i wytycznych do pracy ADLER 013 dotyczących samozapłonu.

© by adler-lacke.com