Olejowanie drewna

Prawidłowe odświeżanie i renowacja mebli olejowanych i woskowanych

Dzięki drobnym pracom renowacyjnym mogą Państwo odświeżyć uszkodzone olejowane lub woskowane powierzchnie. Poniżej przedstawiamy, jak to dokładnie zrobić.

Tak, jak przy pielęgnacji, również w przypadku renowacji i odświeżania olejowanych oraz woskowanych powierzchni zaleca się rozróżnianie produktów Legno firmy ADLER. Nie każdy produkt Legno wymaga takiego samego sposobu stosowania. W większości przypadków powierzchnię da się odświeżyć danym oryginalnym produktem, tak, jak pokazane jest to w poniższej tabeli:

  Legno-Hartwachsöl Legno-Öl Legno-Color Legno-Wachs Legno Dura-Öl Legno Aqua-Öl

Renowacja i odświeżanie

Legno-Hartwachsöl Farblos

Legno-Öl Farblos 

w przypadku białych olejowanych powierzchni Legno-Öl Weiß

Legno-Color

dodatkowo po schnięciu przez noc ADLER Legno-Öl Farblos

Legno-Wachs

Legno Dura-Öl Farblos

Legno Aqua-Öl Farblos

Dobrze wiedzieć: Produkty linii ADLER Legno to produkty na bazie naturalnych 
i uszlachetnionych surowców. Suszenie przebiega więc głównie poprzez absorbcję tlenu z powietrza. Dlatego w czasie prac należy zapewnić dobrą wentylację.

Kroki

 1. W celu odświeżenia nienaruszonych powierzchni zalecamy stosowanie oryginalnego produktu. Proszę zadbać aby powierzchnia przed obróbką była sucha, wolna od kurzu i tłuszczu.

  Następnie należy nałożyć produkt pędzlem lub wałkiem.

 2. KROK 1 - RENOWACJA: Szlifowanie

  W przypadku mocno zużytych i zniszczonych powierzchni przed renowacją zaleca się wykonanie szlifowania powierzchni wzdłuż słojów papierem o granulacji 150-180.

 3. KROK 2 - RENOWACJA: Usuwanie pyłu ze szlifowania

  Następnie należy usunąć pył ze szlifowania.

 4. KROK 3 - RENOWACJA: Nałożenie oryginalnego produktu

  W przypadku większości olejów Legno zaleca się nanoszenie oleju ściereczką i wytarcie po ok. 5 minutach schnięcia. W razie potrzeby aplikację produktu można powtórzyć po wyschnięciu przez noc pierwszej warstwy.

  W przypadku powierzchni kolorowych, po zastosowaniu Legno-Color, odnawianą powierzchnię należy ponownie pokryć bezbarwnym olejem Legno-Öl Farblos.

 5. Stosując Legno Dura-Öl zalecamy cienkie i równomierne naniesienie wałkiem lub pędzlem. Proszę nakładać produkt Legno Aqua-Öl pędzlem. W razie potrzeby po pięciu godzinach można nałożyć kolejną warstwę.

 6. Dobrze wiedzieć: W przypadku etapowego wykonywania poprawek mogą w pewnych okolicznościach wystąpić w danych miejscach lekkie rożnice połyskowości. Z reguły wyrównują się one po pewnym czasie z resztą powierzchni.

 7. Bardziej szczegółowe wskazówki stosowania można znaleźć w odpowiednich instrukcjach dotyczących pielęgnacji mebli lakierowanych produktami ADLER Legno-Hartwachsöl, Legno-Wachs, Legno-Öl lub Legno-Color lub Legno Dura-Öl lub Legno Aqua-Öl

© by adler-lacke.com