
Nowe wnętrze
Jak mu się podoba nowa szkoła? Odpowiedź młodego chłopca jest jednoznaczna: „Szkoła jest super!” Czy może być większy komplement? I rzeczywiście: przebudowa i rozbudowa gimnazjum Gänserndorf, zaprojektowana przez wiedeńskie biuro architektoniczne Franz&Sue, przekonuje przyjazną atmosferą, elastycznym rozkładem pomieszczeń, przemyślaną koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz wyjątkową fasadą.
Czy pamiętają Państwo, jak wyglądała szkoła, w której spędzili młodość? Być może był to jeden z tych starych budynków z ciężkimi drzwiami wejściowymi i ponurymi korytarzami, w których każdy krok odbijał się echem na kamiennej podłodze, wypełniony chłodną i budzącą respekt aurą. Takim mało zachęcającym miejscem nauki było również gimnazjum im. Konrada Lorenzego w Gänserndorfie (Dolna Austria) – dopóki renomowane wiedeńskie biuro architektoniczne Franz&Sue nie przekształciło go w nowoczesną, przyjazną szkołę, w której dobrze się czują uczniowie.
Spotkajmy się
W willach starożytnych aula stanowiła centrum życia towarzyskiego: była to przestronna sala przyjęć lub wewnętrzny dziedziniec, gdzie spotykali się przyjaciele i rodzina, witano gości i organizowano uroczystości. Architekci umieścili takie miejsce w centrum swojego projektu przebudowy gimnazjum. W miejscu starej zabudowy z trzema długimi, parterowymi skrzydłami powstał jasny, trzypiętrowy budynek, którego 40 sal lekcyjnych rozmieszczonych jest wokół jasnej, przestronnej auli. Służy ona nie tylko jako „węzeł komunikacyjny” na drodze z jednej sali do drugiej, ale także jako miejsce pobytu i odpoczynku dla 1000 uczniów, wyposażone w poduszki do siedzenia, maty gimnastyczne i stoły do ping-ponga. Od strony zachodniej, oddzielony od ulicy i parkingu głównym budynkiem, znajduje się obszerny ogród szkolny z terenami zielonymi, placem zabaw i wieloma miejscami do siedzenia, które zachęcają do rozmów, relaksu i marzeń – lub do podziwiania w spokoju niezwykłej fasady nowego budynku, która jest warta więcej niż tylko jednego spojrzenia. Na dwóch poziomach ułożono wapienne drewniane listwy: na wewnętrznej, pionowej listwie umieszczono drugą, obróconą o 30° płaszczyznę. Filigranowa konstrukcja zapewnia lekkość i zmienny, dynamiczny wygląd – fasada wydaje się być w ciągłym ruchu. Wrażenie to potęguje powłoka z efektowną lazurą Lignovit Platin firmy ADLER w jasnym kolorze szarym Salargrau. Lazura na bazie wody zawiera specjalne pigmenty, które w słońcu mienią się metalicznym blaskiem, a jednocześnie powłoka zapobiega naturalnemu szarzeniu drewna i zapewnia trwały, piękny wygląd.
W kierunku przyszłości!
Fasada z lokalnego drewna modrzewiowego jest jednocześnie wyrazem wysokich wymagań w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju, które konsekwentnie realizował zespół Franz&Sue. Za realizację z poszanowaniem zasobów naturalnych i przemyślaną koncepcję energetyczną projekt otrzymał srebrną nagrodę klimaaktiv oraz nagrodę za wzorcowe budownictwo w Dolnej Austrii. Jeśli więc szukasz alternatywy dla chłodnych i ponurych szkół z przeszłości, znajdziesz tu doskonały przykład przyjaznego i nowoczesnego budynku edukacyjnego.
© by adler-lacke.com