Nagrodzona innowacja: SH-Technology© firmy ADLER zdobywa tyrolską nagrodę za innowacyjność 2016

Odwaga otworzenia się na nowe została nagrodzona. Za opracowanie samonaprawiającego się lakieru fabryka lakierów w Schwaz, ADLER-Werk została wyróżniona przez Izbę Gospodarczą tyrolską nagrodą za innowacyjność 2016 w kategorii „Innowacje techniczne”.
12 paź 2016

SAMONAPRAWIANIE SIĘ PRZYJAZNE ŚRODOWISKU

Powłoka zabezpieczająca drewno, która się sama naprawia. To brzmi jak muzyka przyszłości, a dzięki firmie ADLER jest to już teraźniejszość. We własnym laboratorium badawczo-rozwojowym rodzinnego przedsiębiorstwa w Schwaz w zeszłym roku opracowano Technologię SH, dzięki której można uniknąć uciążliwych następstw uszkodzeń powierzchni. SH z niemieckiego oznacza samonaprawiająca się (selbstheilend) i oznacza, że pęknięcia powstałe w wyniku gradobicia zostaną wypełnione od środka lakieru. Nie dojdzie zatem do wytworzenia się pęcherzy ani do łuszczenia się powłoki. Za tę światową nowość na rynku produktów lakierniczych do drewna firma ADLER została wyróżniona Tyrolską nagrodą za innowacyjność 2016.

„COŚ TAKIEGO UDAJE SIĘ MOŻE RAZ NA 10 LAT“

Opracowanie technologii SH było żmudne i złożone, i opierało się na maleńkich mikrokapsułkach zawierających płynny reagent. Jest on w stanie wypełnić pęknięcie. Jeśli dojdzie do uszkodzenia lakieru, kuleczki przechodzą do odpowiedniego miejsca i wypełniają „ranę” od dołu i z góry, co zapobiega zamknięciu wody w środku i przeniknięciu jej do drewna. „Wykonaliśmy tysiące prób, aż osiągnęliśmy cel” wyjaśnia dr Albert Rössler, Kierownik projektu opracowania samonaprawiających się lakierów do okien drewnianych w firmie ADLER. Zaznacza, że dzięki opracowaniu samonaprawiającego się lakieru okna drewniane będą jeszcze trwalsze. „Coś takiego udaje się może raz na 10 lat” kierownik Rössler podkreśla stopień innowacyjności wyróżnionego produktu, który teraz można już wprowadzić na rynek. Produkcja powinna się rozpocząć w budowanej właśnie fabryce lakierów wodnych.

© by adler-lacke.com