Olejowanie drewna

Odnawianie i pielęgnacja drewna na tarasie za pomocą oleju Pullex Bodenöl

Słońce, wiatr i wilgoć - na działanie tych czynników atmosferycznych narażone są dzień w dzień podłogi na balkonie i mostki. Może to doprowadzać do szpecących pęknięć, wymywania, pokrycia glonami lub zszarzenia. Dlatego każdy gatunek drewna - także te egzotyczne, jak bangkirai lub massaranduba - należy regularnie pielęgnować specjalnym olejem do drewna, jak np. Pullex Bodenöl.

Taras pokryty modrzewiem - przed
Taras pokryty drewnem - przed
Działanie środka usuwającego zszarzenie ADLER Holzentgrauer - przed / po
Olej Pullex Bodenöl przed użyciem dobrze wymieszać
Przelanie do większego pojemnika do nanoszenia szczotką
Szczotka na kiju ułatwia nanoszenie oleju Pullex Bodenöl na tarasach o większych powierzchniach
Na spoiny i krawędzie na tarasie zastosować pędzel
Taras lśni nowym połyskiem dzięki olejowi Pullex Bodenöl

Pielęgnacja i renowacja tarasów drewnianych

Już przy wyborze gatunku drewna na tarasy czy też meble ogrodowe powinno się zwracać szczególną uwagę na trwałość. Najlepszymi gatunkami drewna na tarasy drewniane są drewna modrzewiowe lub egzotyczne, jak bangkirai* lub massaranduba**. Ważna dla wszystkich tarasów jest regularna pielęgnacja odpowiednim olejem do drewna, jak np. Pullex Bodenöl.

 • W przypadku obróbki po raz pierwszy, nanieść 2 × cienką warstwę pędzlem olej Pullex Bodenöl.
 • Jeśli taras jest nadal w doskonałym stanie, to zalecamy wykonywanie raz w roku malowania pielęgnacyjnego.
 • W przypadku renowacji na tarasie drewna zniszczonego już działaniem czynników atmosferycznych konieczna jest wstępna obróbka środkiem ADLER Holzentgrauer i dwukrotne naniesienie cienkiej warstwy oleju Pullex Bodenöl 

I tak to działa:

Kroki

 1. Usuwanie zszarzenia, jeśli trzeba

  Jeśli w pewnych miejscach drewno na tarasie już zszarzało, to warto je najpierw potraktować środkiem usuwającym zszarzenie ADLER Holzentgrauer.

 2. W tym celu należy zwilżyć wodą całą powierzchnię, by zmniejszyć wsiąkliwość. Następnie nanosić środek ADLER Holzentgrauer pędzlem lub szczotką. Po 10 do 20 minutach działania zmyć ponownie taras dużą ilością wody szczotką nylonową lub ryżową. 

 3. Suche, czyste i wytrzymałe podłoże

  Proszę zostawić drewno po usunięciu zszarzenia do wyschnięcia przez kilka dni. Nawet gdy nie jest potrzebne specjalne przygotowanie, to do nanoszenia oleju drewno na tarasie musi być czyste, suche i wytrzymałe. Gatunki drewna bogate w żywicę starannie oszlifować papierem nr 120 i oczyścić rozcieńczalnikiem Nitroverdünnung (patrz  porady na temat odżywiczania). Im dokładniejsze będzie przygotowanie, im czystsza powierzchnia, tym piękniejszy i równomierniejszy wynik olejowania. Usunąć należy także z drewna większe włókna i drzazgi.

 4. Nanoszenie oleju na deski

  Teraz można zacząć pokrywać drewno na tarasie olejem Pullex Bodenöl. Ten specjalny olej należy nanosić pędzlem równomiernie na całą powierzchnię, nie używając jego nadmiaru. Na dużych tarasach pracę można łatwiej wykonać za pomocą szerokiej szczotki osadzonej na kiju. Po 12 godz. schnięcia olej należy nanieść drugi raz. W ten sposób uzyska się optymalny wynik. Ważne! Nanosić cienką warstwę!

  Wszystkich elementów drewnianych dotyczy ta sama zasada: pielęgnować je zawczasu i regularnie! W ten sposób można uniknąć mozolnej renowacji. Nieważne, czy Państwo chcą pielęgnować tarasy drewniane, meble ogrodowe, okna czy drzwi, korzystając z markowych produktów firmy ADLER mogą być Państwo zawsze pewni dobrych rezultatów.

 5. Inne istotne porady & i metody

  Renowacja okien drewnianych, drzwi i ogrodów zimowych za pomocą systemu Pullex

  Renowacja fasad drewnianych za pomocą systemu renowacyjnego Pullex 

  Informacje na temat gatunków drewna  

  *Massaranduba
  Drewno massaranduba stosuje się coraz częściej zamiast bangkirai, którego zaczyna brakować. Massaranduba zalicza się do najtwardszych gatunków drewna użytkowego i jest szczególnie przydatne jako drewno konstrukcyjne do użycia na wolnym powietrzu lub w ogrodach.

  **Bangkirai (bankirai)
  W przeważającej części jednolite drewno bangkirai jest żółtawobrązowe (często oliwkowo brązowe) posiada wysoką gęstość, jest ciężkie i wykazuje odpowiednio wysokie parametry wytrzymałościowe. Dlatego też drewno bangkirai stosuje się do konstrukcji na świeżym powietrzu, ale także na szczególnie silnie obciążone podłogi, powierzchnie chodników i robocze.

© by adler-lacke.com