Palcem zamoczonym w wodzie kreślić koła na ścianie
Przygotowanie, pielęgnacja & naprawa

Przed renowacją należy sprawdzić podłoże i rozpoznać farbę klejową

Kto chce pomalować mieszkanie, musi wiedzieć, co się znajduje na ścianach…

Palcem zamoczonym w wodzie kreślić koła na ścianie
Jeśli palec jest biały, to najprawdopodobniej chodzi o farbę klejową

Kto chce pomalować mieszkanie, musi wiedzieć, co się znajduje na ścianach. Ponieważ nie każda farba daje się bezproblemowo przemalowywać. Z powodu swoich właściwości, na przykład na farbę klejową, można nakładać tylko farbę klejową. Inne rodzaje farb, jak dyspersyjne (emulsyjne) i krzemianowe stwarzają problemy. Także tapetowanie jest raczej ryzykowne. Farbę klejową należy zatem zmyć, zanim zacznie się pracę z nowymi rodzajami farb ściennych.

Wykonaj próbę!

Każdy amator może łatwo i szybko sprawdzić, czy chodzi o farbę klejową. Wykonując okrężne ruchy palcem zamoczonym w wodzie należy w jakimś miejscu na ścianie próbować rozpuścić znajdującą się tam farbę. Jeśli się to uda, to najprawdopodobniej chodzi o farbę klejową, którą przed naniesieniem nowej warstwy należy koniecznie usunąć ciepłą wodą. Jeśli jednak farba nie daje się rozpuścić, ale ściana wchłania wodę i pojawiają się ciemne plamy od wody, to konieczne jest zastosowanie głęboko wnikającego podkładu, by móc uzyskać równomierny efekt malowania. Dlatego też zawsze wskazane jest sprawdzenie podłoża, by później uniknąć niepotrzebnych prac.

Fachowe informacje o farbie klejowej

Farby klejowe to materiały malarskie, w których stosuje się klej jako środek wiążący i wodę jako rozpuszczalnik. Jako biały pigment i wypełniacz używane są mączka wapienna, dwutlenek tytanu lub kreda. Kolorowe pigmenty nadają barwę.

Ponieważ klej nawet po wyschnięciu daje się rozpuścić w wodzie, to powłoka malarska jest wrażliwa na działanie wody i wilgoci. Nie nadaje się zatem do zastosowań zewnętrznych, ale w pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki czy piwnice jest chętnie stosowana. Dlatego należy zawsze wcześniej sprawdzić, by nowa powłoka także pozostawała piękna przez długi okres czasu.

© by adler-lacke.com