Ściany i podłogi

Bezbarwny, o wysokim połysku

Lustereczko, powiedz przecie, kto błyszczy najpiękniej w świecie?

Der richtige Untergrund
Schritt 1 – Beizen
Schritt 2 – Füllern
Schritt 3 – Zwischenschliffe
Schritt 3a – Reinigen
Schritt 4 – Glanzlackierung
Schritt 5 – Nass schleifen
Schritt 6 – Polieren
Perfektes Ergebnis
Verwendete Produkte

Wiśnia, śliwa, orzech włoski – szlachetne drewno ujawnia najlepiej swoje piękno przy wysokim połysku. Moda na błyszczące powierzchnie trzyma się dobrze, a dla lakiernika jest to prawdziwe wyzwanie. Ponieważ tylko czysta, cierpliwa i precyzyjna praca gwarantuje doskonały wynik. Firma ADLER zdradza krok po kroku, na co należy zwracać uwagę przy lakierowaniu z wysokim połyskiem.

Każde drewno można polakierować bezbarwnie na wysoki połysk. Szczególnie piękny wynik uzyskuje się w przypadku drewna szlachetnego, ciemnego, z wyraźnym rysunkiem słojów. Pracownik Działu Techniki Stosowanej firmy ADLER, Klaus Moser, zdecydował się na okleinę z drewna wiśniowego. 

 

Kroki

  1. Krok 1 – bejcowanie

    Przez natrysk bejcy ADLER Aqua-Classic  w odcieniu bursztynowym Klaus Moser nadaje wiśni szlachetności.

  2. Krok 2 – warstwa wypełniająca


    Warunkiem wstępnym uzyskania nieskazitelnego wysokiego połysku jest dobrze wypełniona powierzchnia. W zależności od gatunku drewna i jego porowatości, konieczne jest naniesienie mniejszej lub większej ilości warstw lakieru wypełniającego

    ADLER PUR-Füllgrund. W tym przypadku naniesiono trzy do pięciu warstw, pierwsza nieco cieńsza, by uniknąć powstawania pęcherzyków, następne sycąco. Po każdym naniesieniu konieczne jest schnięcie przez przynajmniej pięć godzin. Gdy warstw jest więcej, to wydłuża się czas schnięcia między poszczególnymi aplikacjami.

  3. Krok 3 – szlifowanie międzyoperacyjne

    Każdą warstwę lakieru wypełniającego należy przeszlifować przed naniesieniem następnej warstwy. Najbardziej praktyczne jest wykonanie tego za pomocą szlifierki mimośrodowej (ale uwaga! Nie dopuścić do przeszlifowania całej warstwy!), ziarnistość papieru powinna być coraz mniejsza, od 360 dla pierwszej warstwy do 500 dla trzeciej. „Nie wolno pozostawić żadnych miejsc błyszczących, wszystko będzie później widać” mówi Klaus Moser. Zaleca też wykonanie ostatniego szlifowania ręcznie, wzdłuż słojów drewna, ponieważ po szlifierce mimośrodowej mogą pozostać okrągłe ślady.

  4. Krok 3a – czyszczenie

    Przed kontynuowaniem pracy i naniesieniem lakieru błyszczącego należy pedantycznie usunąć pył ze szlifowania! Udaje się to stosując strumień powietrza sprężonego i specjalną szmatkę wiążącą pył.

  5. Krok 4 – lakier o wysokim połysku


    Klaus Moser nanosi tutaj dwie warstwy lakieru PUR-Glanzlack. Pierwszą warstwę pozostawia się do wyschnięcia tylko na około trzy godziny przed naniesieniem drugiej warstwy. Nie wykonuje się szlifowania międzyoperacyjnego! Przed polerowaniem należy pozostawić lakier do schnięcia na przynajmniej trzy dni.

  6. Krok 5 – szlifowanie na mokro

    Po wyschnięciu lakieru wygląd powinien być całkiem dobry, przede wszystkim, gdy usuwało się dobrze pył. Jednak, by uzyskać prawdziwie doskonały połysk, nie można na tym poprzestać, konieczne jest polerowanie (może być płócienną tarczą polerską). Najpierw szlifuje się na mokro. Powierzchnię należy spryskać wodą z dodatkiem środków myjących i szlifować stopniowo papierami o ziarnistości 100, 1500 i 2000.

  7. Krok 6 – polerowanie

    Teraz przychodzi czas na polerowanie. Najpierw rozprowadzić na powierzchni gruboziarnisty środek polerski i polerować skórką jagnięcą; następnie to samo powtórzyć stosując drobnoziarnisty środek polerski i poduszkę z pianką.

  8. Smugi pozostawiane przez środek polerski usuwać ściereczką z mikrofibry, a na końcu wypolerować politurą wysokopołyskową, najlepiej ręcznie. Zalecane środki polerskie można znaleźć w Wytycznych firmy ADLER.

  9. Wynik

    Pracownik Działu Techniki Stosowanej firmy ADLER, Klaus Moser, przeglądający się w lustrze wykonanym przez siebie na drewnie. Ten wykwalifikowany stolarz pracuje od dwunastu lat w Dziale Meblarskiej Techniki Stosowanej firmy ADLER i pokazał tutaj, jak dochodzi się do takiego pięknego wyniku.

© by adler-lacke.com