Ściany i podłogi

Kolorowo na wysoki połysk

Krok po kroku do błyszczącego wyniku…

Schritt 1 – Füllern
Schritt 2 – Schleifen
Schritt 2a – Reinigen
Schritt 3 – Buntlack
Schritt 4 – Glanzlackierung
Schritt 5 – Nass schleifen
Schritt 6a – Polieren mit Lammfell
Schritt 6b – Polieren mit Schaumstoff
Schritt 6c – Auspolieren
Perfektes Ergebnis
Verwendete Produkte

To egzamin na pasowanie na mistrza lakiernictwa, a na rynku meblowym i kuchni klasyka o niemalejącej popularności. Powierzchnie o wysokim połysku! Ale jak to bywa z wieloma wartościowymi i wspaniałymi rzeczami, nie tak łatwo je mieć. Kto chce dojść do doskonałego połysku przy lakierowaniu, musi pracować z wielką dokładnością, czystością i cierpliwością. Ale też będzie nagrodzony – wspaniałym, błyszczącym wynikiem i błyszczącymi oczami klientów! Firma ADLER pokazuje, jak się to robi krok po kroku.


Prawidłowe podłoże
Do kolorowych powierzchni o wysokim połysku najlepiej się nadają płyty MDF z melamina. Uwaga. Krawędzie nie należy szczególnie dobrze zaizolować.

 

Kroki

 1. Krok 1 – Wypełnianie


  Dobrze wypełniona i izolowana powierzchnia to podstawowy warunek uzyskania idealnego wysokiego połysku. W tym celu należy nanieść trzy warstwy lakieru wypełniająco-izolującego ADLER PUR-Isofill na krawędzie i jedną na powierzchnię pokrytą folią. Pierwsza warstwa naniesiona na krawędzie musi być pozostawiona na przynajmniej dwie godziny do wyschnięcia, a przed drugim naniesieniem należy wykonać szlifowanie papierem nr 320.
  Następnie należy przeszlifować lekko folię podkładową papierem nr 280 i nanieść jeden raz wokół na całą powierzchnię lakier izolujący PUR-Isofill. W ten sposób powierzchnia będzie pokryta raz, a niezafoliowane krawędzie trzy razy lakierem wypełniającym.

 2. Krok 2 – Szlifowanie

  Po naniesieniu lakieru wypełniającego należy całość pozostawić do wyschnięcia przez noc i szlifować następnie szlifierką mimośrodową stopniując ziarnistość papieru, od 280 przez 360 do 500. Uwaga! Nie zapomnieć o krawędziach.

 3. Krok 2a – Czyszczenie

  Zanim przejdzie się do dalszych etapów pracy i nanoszenia lakieru barwnego, należy bardzo dokładnie oczyścić powierzchnię z pyłu z drewna! Udaje się to zrobić strumieniem powietrza i specjalną szmatką wiążącą kurz.

 4. Krok 3 – Lakier kryjący


  Teraz wchodzi lakier! Lakier ADLER Pigmopur w stopniu połyskowości G50 nadaje powierzchni o wysokim połysku pożądaną barwę. Klaus Moser zdecydował się na intensywną czerwień (RAL 3020). Wystarczy jedno naniesienie.

 5. Krok 4 – Lakierowanie na wysoki połysk

  Przynajmniej dwie godziny po naniesieniu lakieru barwnego, ale przed upływem 16 godzin nanosi się lakier dający wysoki połysk. Klaus Moser nanosi tutaj dwie warstwy lakieru ADLER Pigmopur. Między naniesieniami pozostawia go na około 3 godziny do wyschnięcia, bez szlifowania międzyoperacyjnego i w żadnym wypadku na noc! Do czasu polerowania musi on jednak schnąć przez przynajmniej trzy dni.

 6. Krok 5 – Szlifowanie na mokro


  Gdy lakier błyszczący wyschnie, wynik wygląda całkiem dobrze, przede wszystkim, gdy dokładnie usunięto pył. Kto jednak chce mieć rzeczywiście perfekcyjny wysoki połysk, nie poprzestaje na tym, lecz wykonuje teraz polerowanie, ręcznie lub maszynowo. Najpierw wykonuje się szlif na mokro. Na powierzchnię natryskuje się wodę ze środkiem do mycia naczyń i szlifuje stopniując ziarnistość, 1000, 1500 i 2000.

 7. Krok 6 – Polerowanie


  Teraz czas na polerowanie. Najpierw rozprowadza się na powierzchni gruboziarnisty materiał polerski i poleruje futerkiem jagnięcym.
   

 8. Powtarza się to stosując drobnoziarnisty środek polerski i gąbkę.

 9. Smugi środka polerskiego należy usunąć szmatką z mikrofibry, a na zakończenie wypolerować stosując politurę wysokopołyskową, najlepiej ręcznie. Produkty szlifierskie zalecane do stosowania można znaleźć w wytycznych firmy ADLER.

 10. Doskonały wynik

  Lustrzane odbicie Klausa Mosera z Działu Techniki Stosowanej firmy ADLER w wykonanej powierzchni. Stolarz z wykształcenia, który od dwunastu lat pracuje w Dziale Techniki Stosowanej w firmie ADLER, pokazał, jak dochodzi się do tego błyszczącego wyniku.

© by adler-lacke.com